Bunt nastolatka – psycholog w Opolu

Autor: Jarosław Stukan (Poradnia Psychologiczna z Sercem w Opolu)
Kategoria: Psychologia dzieci i młodzieży

W Poradni Psychologicznej z Sercem w Opolu prowadzone jest zarówno poradnictwo dla rodziców borykających się z buntem nastolatków, jak i ich terapia, jeśli jest to wymagane. Dotyczy to wszystkich problemów, m.in.: niewłaściwego zachowania, oddalania się młodej osoby od rodziców, wpadnięcia w niewłaściwe towarzystwo, nadużywania alkoholu czy narkotyków, nie słuchania, wszechobecnego oporu, samookaleczeń i prób samobójczych, biernej agresji i wiele więcej. W poradni przyjmuje Jarosław Stukan, psycholog z 23-letnim doświadczeniem zawodowym.

Z czego wynika bunt młodzieńczy

Zbuntowany nastolatek to dziecko prawidłowo się rozwijające. Po okresie dzieciństwa, w którym był on/ona całkowicie zależny od rodziców, przychodzi czas, gdy musi określić swoją autonomię, niezależność, indywidualność. Jest to podstawowa kształtująca się wtedy cecha, a przeciwstawianie się temu co zastane jest jej istotą. Nie jest to więc proces odbiegający od normy. Natomiast to, co rzutuje na ocenę skali i charakteru buntu to właśnie pewne granice, które wówczas nie są lub są przekraczane. Większości rodzicom nie trzeba tego wyjaśniać, jest to po prostu: przesadzanie, brak kontroli, nie słuchanie, agresja werbalna, zaznaczanie swoich granic i wiele innych zachowań.

Charakter buntu u młodzieży

Sam w sobie, bunt nie jest więc zjawiskiem negatywnym. Ocena w tym względzie zależy od tego, jak bardzo jest posunięty w negatywizmie i do jakich konsekwencji prowadzi. Ujmując jego negatywną stronę zazwyczaj powinien wzbudzać niepokój dopiero wtedy, gdy następują:

  • wagary, zaniedbywanie nauki, a nawet jej przerywanie,
  • niewłaściwe zachowania społeczne, w tym nieodpowiednie środowisko,
  • popełnianie drobnych wykroczeń lub przestępstw,
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych,
  • agresywne zachowanie w domu (szczególnie fizyczne),
  • ucieczki z domu lub nie pojawianie się w nim o określonej porze,
  • trudności w komunikacji z nastolatkiem, których wcześniej nie było,
  • podkradanie pieniędzy i/lub wynoszenie rzeczy z domu,
  • skrajne niedbanie o swój pokój i obowiązki domowe,
  • różnego typu zachowania autoagresywne.

Warto pamiętać, że nastolatek jest zagubiony, a także, iż wszystko co przeżywa, przeżywa pierwszy raz w życiu, stąd działa to na niego znacznie silniej niż dorosłych. Musi on w pewnym stopniu iść własną drogą, czasem trudną, i przekonać się na własnej skórze co jest dla niego dobre, co lubi, z kim się zaprzyjaźniać etc. Pomoc psychologiczna zatem nie tylko go ma „naprawić”, ale też pozwolić rodzicom lepiej odnaleźć się w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Co powinno budzić niepokój?

Z pewnością największy niepokój powinny budzić powyżej wymienione czynniki, szczególnie, jeśli występuje ich wiele łącznie. Dodatkowym problemem może być zamknięcie się nastolatka na komunikację, aż po brak kontaktu. Jeśli do tego dołączają trudności zgłaszane ze strony szkoły, a nawet innych instytucji, może rodzić się zagrożenie utrwalania się niepożądanych zachowań, czemu należy stosunkowo wcześnie zapobiegać.

Pomoc w Poradni Psychologicznej z Sercem w Opolu

Rodzice dzieci silnie zbuntowanych mogą liczyć w poradni psychologicznej w Opolu na to co najważniejsze wśród problemów, jakie się w wieku dojrzewania nasilają:

  • porady wychowawcze – w związku z dużym stażem pracy i doświadczeniem prowadzącego Poradnię Dzieci i Młodzieży z Sercem w Opolu,
  • psychoterapię uzależnień – u dzieci zagrożonych nałogiem, a także tych, u których już obecne są problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych (prowadzący jest specjalistą psychoterapii uzależnień, certyfikat PARPA),
  • pomoc psychologiczną po próbach samobójczych i samookaleczeniach – prowadzący poradnię w Opolu jest jedynym w woj. opolskim suicydologiem klinicznym (prezesem Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom),
  • psychoterapię zaburzeń zachowania – wobec faktu wieloletniej pracy właściciela poradni psychologicznej w Opolu z dziećmi i młodzieżą (5 lat w poradni psychologiczno-pedagogicznej i wiele lat w innych placówkach oświatowych),
  • pomoc w sprawach sądowych toczących się przed sądem rodzinnym – wobec faktu, iż prowadzący jest biegłym sądowym,
  • pomoc psychologiczną – we wszystkich problemach emocjonalnych (tak zwanych zaburzeniach psychicznych) skojarzonych z wiekiem rozwojowym.

Adolescencja jest najtrudniejszym okresem w życiu każdego człowieka. Aczkolwiek jest ona również w pewnym stopniu przewidywalna. Wspólne siły rodzica i psychologa powinny doprowadzić zawsze do wypracowania strategii działania, która będzie skuteczniejsza niż dotychczasowa.

Jarosław Stukan – psycholog dla młodzieży w Opolu

Czytaj artykuły na inne tematy

Szybki kontakt

Damrota 2/109, 45-064 Opole

Inne w tej kategorii

Brak wyników.