Leczenie naturalne

W spisie (prawy boku strony) prezentujemy dowiedzione naukowo metody naturalnego leczenia stanów skojarzonych ze zdrowiem psychicznym i nie tylko. Po naturalne środki warto sięgać m.in. w przypadku, gdy:

  • jesteśmy uprzedzeni do sięgania po farmakoterapię w przypadku stanów emocjonalnych,
  •  unikamy brania tradycyjnych leków z różnych względów: przez ich skutki uboczne, pobieranie innych leków przez współistniejące choroby, rozumienie psychologicznego charakteru wielu trudnych stanów emocjonalnych, akceptację przez ich przemijający charakter, ryzyko uzależnienia (również antydepresanty uzależniają),
  • rozumiemy wpływ wydarzeń życiowych na stan psychiczny i to akceptujemy jako nieodłączną część życia.

Naturalnymi środkami leczącymi można również wspierać psychofarmakoterapię medyczną. Z zasady jednak, gdy ta pierwsza nie została wdrożona, najpierw warto spróbować substancji naturalnych i obserwować ich wpływ na samopoczucie, a dopiero przy ich nieskuteczności ewentualnie udać się do lekarza rodzinnego (nie psychiatry) – pamiętając, że wiele stanów łagodnych i umiarkowanych jest związana ze stresem i/lub kryzysem, a wówczas generalnie celem powinna być wizyta u psychologa, a nie lekarza.

Artykuły dotyczące stosowania substancji roślinnych w różnych dysharmoniach emocjonalnych zawierają krótki opis zaleceń i dostępnych w aptekach preparatów.

Szybki kontakt

Damrota 2/109, 45-064 Opole

Artykuły