Fitoterapia stanów otępiennych

Autor: Jarosław Stukan (Poradnia Psychologiczna z Sercem w Opolu)
Kategoria: Leczenie naturalne

Zespoły otępienne, inaczej zwane demencjami, uwarunkowane są różnymi przyczynami, wśród których dominującą jest wiek Pacjenta. W ich przypadku fitoterapia działa najlepiej na zaburzenia wtórne, na przykład wyzwolone po udarze mózgu, gdy są szanse na poprawę funkcjonowania emocjonalnego i poznawczego. Aczkolwiek preparaty stosowane są również w chorobach ubytkowych, na przykład chorobie Alzheimera.

W fitoterapii zaburzeń otępiennych celem jest:

  • usprawnienie metabolizmu mózgu,
  • zwiększenie odporności komórek nerwowych na niedotlenienie i hamowanie ich uszkodzenia,
  • oraz zwiększenie wykorzystania glukozy i podtrzymanie syntezy wysokoenergetycznych związków w mózgu.

Do roślin wspomagających pracę mózgu w przypadku chorób otępiennych należą:

  • rośliny wywodzące się z medycyny chińskiej oraz indyjskiej, słabo jednak opisane w literaturze fachowej, a są to: żeńszeń, aralia mandżurska, tarczyca bajkalska i wąkrota,
  • miłorząb dwuklapowy – to natomiast roślina bliska naszej tradycji; substancjami czynnymi są m.in.: flawonoidy, rzadkie biflawonoidy, proantocyjanidyny, katechiny i terpenoidy; działąnie miłorzębu jest zgeneralizowane i obejmuje minimalizację wielu objawów, a między innymi: poprawia on pamięć krótkotrwałą, zapamiętywanie, redukuje zaburzenia równowagi, a nawet pourazowy czy toksyczny obrzęk mózgu.

Dawka terapeutyczna wynosi od 120 do 240 mg na dobę. Preparaty Ginkgo Bilboa powinno stosować się przynajmniej przez trzy miesiące – po tym czasie powinny być obserwowane zmiany.

Czytaj artykuły na inne tematy

Szybki kontakt

Damrota 2/109, 45-064 Opole

Inne w tej kategorii