Rośliny na depresję

Autor: Jarosław Stukan (Poradnia Psychologiczna z Sercem w Opolu)
Kategoria: Leczenie naturalne

Depresja to cierpienie normatywne, jeśli ma ona wymiar leki i umiarkowany. Nie jest wtedy chorobą endogenną, a często stanem emocjonalnym wynikającym z doświadczeń życiowych. Wówczas też nie jest wskazane branie antydepresantów, które uzależniają (w sposób inny niż substancje psychoaktywne – m.in. nie występują mechanizmy obronne uzależnienia) i nierzadko ciężko się od nich uwolnić – tylko w depresji ciężkiej są wymagane. Uzasadnione zatem staje się poza terapią psychologiczną wspieranie stanu emocjonalnego w stanach lekkich i umiarkowanych w sposób naturalny.

Jako że depresja bardzo często współwystępuje z lękiem, można się wspierać również opisanymi w innym miejscu naturalnymi preparatami przeciwlękowymi. Natomiast stricte antydepresyjna roślina jest tylko jedna:

  • ziele dziurawca – jak już wspominano, zawiera m.in.: hyperycynę, flawonoidy i hyperozyd; w przeciwieństwie do innych zaburzeń, w wypadku depresji zaleca się nie napary (hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie), a wyciągi alkoholowe (zostały one zaliczone do leków przeciwdepresyjnych typu inhibitorów MAO); niwelują one stan obniżonego nastroju, zmniejszają drażliwość, poczucie niepokoju i napięcia nerwowego; dodatkowo dziurawiec: łagodzi zaburzenia snu, redukuje ewentualnie występujące bóle głowy, podobnie męczliwość i niechęć do podejmowania aktywności.

Naturalne substancje nie uzależniają, co dotyczy anaksjolityków. Przepisane przez lekarza, brane zbyt długo i/lub zbyt często, leki przeciwlękowe prowadzą do trudnej w leczeniu zależności.

Odnosząc się do wymienionych roślin, w aptekach można nabyć:

  • dziurawiec – Fix Dziurawiec, Intractum Hyperici, i wiele innych wyciągów w tabletkach, syropach, oraz ziół do parzenia,
  • pieprz metystynowy (preparaty niemieckie) – Antares, Kavasedon, Laitan i inne.

Należy zauważyć, że preparaty roślinne mają łagodzić objawy lękowe, lecz ani nigdy ich nie usuną całkowicie, ani tym bardziej nie wyleczą Pacjenta (podobnie jak anaksjolityki przepisane przez lekarza). W lęku niepsychotycznym podstawową metodą leczenia jest terapia psychologiczna. Poradnia Psychologiczna z Sercem w Opolu Pacjent przede wszystkim jest diagnozowany, by ustalić, czy depresja ma charakter endogenny, czy też psychologiczny. Do przeżywania tego stanu na linii życia, w wielu nawracających epizodach, prowadzą bowiem często nawet odległe doświadczenia z dzieciństwa, a także traumy, oddziałujące później w sposób często niezrozumiały (stan psychiczny nie jest z nimi łączony w świadomości) na dalsze życie Pacjenta.

Czytaj artykuły na inne tematy

Szybki kontakt

Damrota 2/109, 45-064 Opole

Inne w tej kategorii