Zaburzenia lękowe zwykle w znaczącym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie, czasem je zupełnie uniemożliwiając, jak w przypadku nasilonej agorafobii. W grupie tej znajdują się: fobie, lęk społeczny, lęk wolnopłynący (ale także jego ostre postacie), lęk napadowy (ataki paniki). Do grupy tej zalicza się również zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, gdyż to właśnie lęk „uruchamia” czynności natrętne, poprzez które zostaje częściowo rozładowany vel. zniwelowany. Istotne jest, że zaburzeniom lękowym towarzyszą niemal zawsze silne reakcje psychofizjologiczne, które bywają nie do zniesienia – jak w przypadku obawy przed śmiercią na zawał serca w lęku napadowym.
W grupie roślin o działaniu przeciwlękowym znajdują się (także rośliny wymienione wśród działających nasennie i uspokajająco):
- ziele dziurawca – zawiera m.in.: flawonoidy, hyperycynę, olejki eteryczne, hyperozyd; działa przeciwdepresyjnie, gdyż hyperycyna hamuje rozkład serotoniny; zaleca się go także w przypadku omawianych tu stanów lękowych oraz nerwic, ale także w napięciu przedmiesiączkowym;
- kłącza pieprzu metystynowego – posiadają działanie toksyczne i należy je stosować z ostrożnością; podstawowymi substancjami czynnymi są kawalaktony i kawapirony; działają „depresyjnie” na układ nerwowy uspokajając i redukując lęk, a ponadto: rozkurczowo, przeciwdrgawkowo, przeciwbólowo i miejscowo znieczulająco; do zaleceń zalicza się: lęk, napięcie, niepokój, co głównie dotyczy lęku uogólnionego, ale także: chroniczny stres, nerwicę lękową, trudności w zasypianiu.
Naturalne substancje nie uzależniają, co dotyczy anaksjolityków. Przepisane przez lekarza, brane zbyt długo i/lub zbyt często, leki przeciwlękowe prowadzą do trudnej w leczeniu zależności.
Odnosząc się do wymienionych roślin, w aptekach można nabyć:
- dziurawiec – Fix Dziurawiec, Intractum Hyperici, i wiele innych wyciągów w tabletkach, syropach, oraz ziół do parzenia,
- pieprz metystynowy (preparaty niemieckie) – Antares, Kavasedon, Laitan i inne.
Należy zauważyć, że preparaty roślinne mają łagodzić objawy lękowe, lecz ani nigdy ich nie usuną całkowicie, ani tym bardziej nie wyleczą Pacjenta (podobnie jak anaksjolityki przepisane przez lekarza). W lęku niepsychotycznym podstawową metodą leczenia jest terapia psychologiczna. Poradnia Psychologiczna z Sercem w Opolu specjalizuje się w tego typu zaburzeniach, co w szczególności dotyczy: lęku napadowego, fobii (w tym agorafobii) oraz lęku społecznego.